Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Budynek nr 6, ul. Bema Józefa, gen., Wałbrzych
rajaser: Pusty plac za bramą wjazdową, to miejsce przyległej do budynku, nieistniejącej sali balowej.
Altana (dawna), Wałbrzych
rajaser: Na tym najstarszym zdjęciu obiekt służy jako altana(tak wygląda z daleka) więc tak już zostało.
Orszak Trzech Króli (2024), Wałbrzych
moose: To chyba coś poważnego, bo kolega był odporny na krytykę więc nie podejrzewam że to foch.
2023 - 2024 Budowa wieży widokowej, Wałbrzych
moose: W pewnym sensie tak - stal typu corten:
Dom nr 43, ul. Wałbrzyska, Wałbrzych
RM407: Dziękuję za wskazówki. Zrobione.
Nieszczęśliwe zdarzenia i wypadki, Wałbrzych
bogdanow: Jest to Mavag M5, wersja międzymiastowa (w Wałbrzychu dwa egzemplarze o numerach 60 i 62), rzadko spotykana w innych miastach.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Szyszka
Paulus,
rajaser
Hellrid
MacGyver_74
Mmaciek
Rigo.
Hellrid
Hellrid
Hellrid
Wolwro
KrzysztofKudowa
KrzysztofKudowa
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
Hellrid
MacGyver_74
Hellrid
Hellrid
MacGyver_74

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Kilka słów o Edwardzie Wawrzyczku
Autor: dasio1974°, Data dodania: 2011-01-22 10:11:02, Aktualizacja: 2011-01-22 10:11:02, Odsłon: 6406

Edward Wawrzyczek (1879-1961)
Edward Wawrzyczek (1879-1961). Od 1904 roku pełnił rolę "mistrza siodła", ucząc jazdy konnej min. synów J.H. XV i księżnej Marii Teresy von Pless. Towarzyszył im również w przejażdżkach konnych i powożeniu zaprzęgiem. W połowie lat 30-tych ub. wieku przeszedł na specjalną emeryturę, opłacaną przez księcia. W latach 1944-45 po przejęciu zamku Książ przez nazistów E.W. przebywał w zamku, nie znana jest wówczas jego rola. Po wojnie pozostał w zamku, akceptowany przez władze rosyjskie, jak i późniejsze polskie. Przyjął obywatelstwo polskie, unikając w ten sposób wysiedlenia. Aż do śmierci w 1961 roku oprowadzał po zrujnowanym zamku nieliczne na tamten czas wycieczki. Z tamtego okresu pochodzą dwie zamieszczone poniżej fotografie. Zmarł w Książu 31 III 1961 roku. Jego miejsce spoczynku znajduje się na Szczawienku, dzielnicy Wałbrzycha przy kościele pw. Św. Anny. Do dziś żyje Jego córka, mieszkająca w jednej z oficyn zamkowych pani Dorota Stempowska, natomiast Jej syn Leopold Stempowski jest zatrudniony w Instytucie Geofizyki, znajdującym się w podziemiach zamku Książ.
Źródła: Internet, "Trybuna Wałbrzyska", "Odkrywca" nr 137, własne zbiory.
Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3

/ / / / 1-8 /
ls | 2011-02-03 08:55:18
Z chwilą wybuchu wojny w 1939 roku Edward Wawrzyczek, jak też i innych pracowników Zamku Książ, skierowano do przymusowej pracy w fabryce w Pełcznicy (NKF- Neue KühlerFlugzeugwerke), gdzie pracował jako magazynier do końca wojny . Lista mieszkańców na terenie Zamku Książ w 1939 roku : Rodzina Książęca Hochbergów Rodziny: Gube , Berger, Bernd (budynek koło kotłowni rozebrany tak jak kotłownia w 1965r ) Friedrich, Gottwald,. Newetzkat, Hoffmann, Franz, Hellmann, Seidel, Volkmann, Loch Wawrzyczek, Pitsch, Kwiatek, Kummer, Hohbaum, Jeschow,Tilch, Sterz, Biedermann, Schuetz, Schmidt, Richter, Szczotka, Hanusek, Gillner, Schafron, Fichte, Boehm, Schmidt, Scholz- (ogrodnik książęcy -budynek w parku , rozebrany w latach 50 tych). Po wkroczeniu Organiczacji Todt sukcesywnie przesiedlano mieszkańców, w zależności od znalezienia dla nich mieszkań w mieście. Przed nacierającym frontem uciekły w styczniu 1945 roku następujące rodziny : Hellmann, .Franz, Kwiatek, Kummer. (ich mieszkania były nienaruszone). 8 maja 1945roku, kiedy wkroczyła Armia Radziecka, na terenie zamku Książ mieszkały jeszcze następujące rodziny : Seidel, Wawrzyczek, Szczotka, Biedermann, Schuetz, Hohbaum, Jeschow, Gottwald, Fichte, Scholz, Schmidt. Jesienią 1946 roku z Książa-Zamku wysiedlono przez polskie władze następujące rodziny : Hohbaum, Jeschow, Fichte, Scholz, Seidel, Schmidt. Gottwald, ich nazwiska powinni znaleźć się na listach przesiedleńczych Gmniny Lubiechów.( wtedy Libichowa). Biedermann i Schuetz, przeprowadzili się do Lubiechowa do Palmiarnii, gdzie pracowali u Rosjan, którzy zajmowali wtedy Palmiarnię Lubiechów. Szczotkę i Wawrzyczka zweryfikowano jako Polaków i nadal mieszkali w Książu, zatrudnieni przez Przemysł Węglowy jako dozorcy Zamku Książ. Przemysł Węglowy objął Zamek Książ w sierpniu 1946 roku Dorota Stempowska, - córka Edwarda Wawrzyczka, mieszkająca nadal na terenie Zamku Książ,