Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




al. Wyzwolenia, Wałbrzych
heck: Tony,a po lewej to pewnie Schützenhaus ?
Budynek nr 73 (dawny), ul. Świdnicka, Wałbrzych
heck: Chyba wyburzyli go pod koniec lat osiemdziesiątych ?
Budynek nr 128 (nie istnieje), ul. 1 Maja, Wałbrzych
rajaser: Unikatowe zdjęcie. Pierwszy widok od frontu budynku.
Internat, Wałbrzych
rajaser: Budynek w 1986 roku był przypisany pod nr 166b przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu jako oficyna mieszkalna
Budynek nr 5 (d. szkoła), ul. Wieniawskiego Henryka, Wałbrzych
rajaser: Podobne ujęcie ponad 20 lat później
Dom nr 52 (d. nastawnia), ul. Daszyńskiego Ignacego, Wałbrzych
Tony: Teraz tak to wygląda: .

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

kitapczy
Krzysztof Bach
morgot
Popski
Popski
Mmaciek
Alistair
Mmaciek
Alistair
Popski
Alistair
Popski
Popski
Mmaciek
Popski
Popski
FM
Popski
Popski
Szyszka
morgot

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Sprawozdanie z działalności rocznej na terenie miasta Wałbrzycha
Autor: iwan°, Data dodania: 2006-07-30 13:34:48, Aktualizacja: 2006-07-30 13:34:48, Odsłon: 5095

URZĄD MIEJSKI W WAłBRZYCHU 20 LIPCA 1946 r.
URZĄD MIEJSKI W WAłBRZYCHU 20 LIPCA 1946 r.

 Powrót władzy polskiej do Wałbrzycha po skończeniu drugiej wojny światowej, który powoduje przebudzenie się i rozwój życia polskiego drzemiącego długowiekowym snem na tej prastarej ziemi książąt polskich, przypada na dzień 28 maja 1945 r. W dniu tym została przejęta władza nad miastem z rąk mjr Pachomowa, ówczesnego komendanta miasta, przez Eugeniusza Szewczyka, Pełnomocnika Rządu R P przybyłego tu przed kilkoma dniami z niewielką grupą pierwszych pionierów, współtwórców administracji i życia polskiego na tym terenie. Tym samym dokonano historycznego aktu powrotu i przyłączenia do Macierzy jednego z oderwanych przed kilkoma wiekami miast Dolnego Śląska. Zbędne jest tu rozpisywanie się nad samą chwilą uroczystą, w której zgermanizowane miasto zmieniło swoją nazwę, ducha i postać zewnętrzna, gdyż każdy szczery Polak - patriota sam to odczuje. Niemniej jednak, aby znaczenie jej właściwie ocenić, należy przed tym zapoznać się z miastem i istotą jego wartości.

 Wałbrzych, jak to podają krótkie wzmianki historyczne, powstał na przełomie XIII i XIV wieku i stanowił wówczas własność jednego z polskich książąt śląskich Pierwotnie były to drobne osady górnicze, których ludność zajmowała się pasterstwem i tkactwem. W uprawianiu tego zawodu sprzyjały tutejsze tereny górskie, dostarczające paszy dla trzody i odpowiedniej gleby pod uprawę roślin włóknistych. O rozwoju tych małych osiedli decyduje dopiero pomyślnie rozwijający się w dziewiętnastym wieku przemysł węglowy, tkacki i ceramiczny, nadający miastu właściwy jego charakter. Odtąd obserwujemy łączenie się oddzielnie istniejących osiedli w jeden ośrodek przemysłowy, w którym powstając oraz to nowe kopalnie, fabryki i warsztaty. Proces przyłączenia do miasta osiedli podmiejskich w ostatnich latach przed wojną trwał bardzo powoli napotykał na trudności ze strony powiatu, którego interesy zbiegały się z interesami miasta. Powiat występując w obronie własnych interesów me dopuszczał do uszczuplenia swojego terenu. Aktualność tego problemu pozostaje wciąż jeszcze, gdyż kilka miejskich osiedli przylegających bezpośrednio do miasta i posiadających ten sam charakter, administracyjne podlega powiatowi.

 Miasto w chwili objęcia przez polskie władze liczyło ponad 46 000 mieszkańców Niemców zatrudnionych głównie w przemyśle węglowym i kilkuset Polaków przeważnie żydów pozostałych tu po miejscowych i okolicznych obozach koncentracyjnych. Ponadto stacjonowało tu około 15 000 wojsk sowieckich Los wojenny ominął Wałbrzych pozostawiając go bez większych śladów zniszczenia, dlatego tez życie pulsowało tu w normalnym tempie.

 Dobrze rozwinięty przemysł węglowy posiada na terenie miasta 4 kopalnie (Bolesław, Chrobry, Biały Kamień, Victoria i Mieszko) i 4 koksownie oraz jedną fabrykę benzolu, która wówczas była w 80 procentach zdewastowana przy rozbiórce obiektów ciężkiego przemysłu przez władze sowieckie. Wymienione kopalnie łącznie z kopalniami Przygórze , Jan i Nowa Ruda stanowią zagłębie węglowe złączone pod jednolitym kierownictwem Dolnośląskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego o łącznych zasobach około 450 000 000 ton., które jest zdolne w obecnym czasie( 20 lipca 1946 r.) produkować około 9 000 ton węgla dziennie.

 Przemysł hutniczy reprezentowany jest przez jedną hutę żelazną zwaną Hutą Karol, produkującą narzędzia i urządzenia górnicze. Przemysł Lniarski posiada dwie fabryki, szklany - olbrzymią hutę szkła należącą do największych hut w Polsce. Przemysł ceramiczny ma na terenie miasta dwie fabryki porcelany (Tielsch i Krister). Ponadto miasto posiada wielką elektrownię zasilającą prądem olbrzymią część Dolnego Śląska i tereny czeskie aż po Pragę, gazownię, wodociągi i kanalizację, koleje elektryczne, trolejbusy, tudzież cały szereg warsztatów oraz fabryk napojów alkoholowych i przetworów owocowych itp.

Tekst zaczerpnięty z broszury” Rok pierwszy- w 50-lecie powrotu Wałbrzycha do Polski”.
Opracowany przez Marka Malinowskiego.
Wydany przez Wałbrzyskie Towarzystwo Kultury.



/ /
piotr.retecki | 2006-08-29 13:19:35
CZy moglbys podac dokladna bibliografie tej broszury?
piotr.retecki | 2007-12-08 18:58:55
Tekst pochodzi z książki Marka Malinowskiego,Rok pierwszy , wydanej w 1995 roku. Jest to jedna z trzech broszur, w której znajduje się wiele cennych tekstów źródłowych. Dwie pozostałe, to Początki polskiego Wałbrzycha" i "Rok drugi", które jak nazwa wskazuje, dotyczą 1945 i 1947 roku. Są dostępne w Bibliotece pod Atlantami, w dziale regionalnym. Widziałem też jedną z broszur (nie pamiętam którą) w czytelni Biblioteki Uniwersyteckiej na Piasku we Wrocławiu.